همان طور که انتظار می رفت، سفر هاشمی رفسنجانی به قم و ملاقات های فشرده و متعدد او با مراجع عظام تقلید، مورد توجه ویژه محافل سیاسی و رسانه ای قرار گرفت.

نائب رییس مجلس خبرگان رهبری، در شرایطی به قم رفت که سفر پیشین وی به این شهر، با آشوبی که در سخنرانی اش به وجود آمد، خبرساز شد و پس از آن نیز، یکبار سفر وی به قم، لغو شد که دلیل آن را «کسالت» هاشمی اعلام کردند.

هاشمی در این سفر، به صراحت از موضوعی به نام «جانشین رهبر» سخن گفت، موضوعی که به سرعت به تیتر بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد.

درباره این موضوع، دو گروه از رسانه ها و سیاسیون ره به خطا بردند: اول، رسانه های خارجی و برخی محافل اپوزیسیون بودند که سفر هاشمی به قم و سخنان او درباره تعیین جانشینی رهبری را در راستای همان شایعه سوخته بیماری حضرت آیت الله خامنه ای دنبال کردند.

نکته جالب اینجا بود که همزمان با سفر هاشمی به قم، مقام معظم رهبری این قبیل شایعات را بخشی از جنگ روانی دشمن اعلام کردند تا سفر هاشمی به قم و اظهارات وی مورد سوءتعبیر قرار نگیرد.

اما خطاورزان دوم، که عمدتاً شامل طیف های درونی نظام هستند، با شگفت انگیز خواندن سخنان هاشمی در قم، وی را به باد انتقاد گرفتند که چرا اساساً در این باره حرف زده است.
آنها، برای اثبات اینکه هاشمی دچار کج روی استراتژیک شده، دست به دامان تاریخ انقلاب شدند و با اشاره به ماجرای آیت الله منتظری، نوشتند که تعیین پیشاپیش جانشین برای رهبری انقلاب، نتایج بسیار خسارت باری برای کشور دارد.

هر چند در این باره سخن بسیار است و خاستگاه فکری و سیاسی طیف هایی که از سخنان هاشمی در باب رهبری ـ به ویژه پس از انتخابات اخیر خبرگان ـ آشفته هستند نیز جای نقد و بررسی دارد، لکن در این نوشتار کوتاه، نکاتی کوتاه، اشارت وار ذکر می شود:

1 ـ کسانی که سخنان هاشمی را عجیب می شمارند و نمی توانند آن را هضم کنند، بهتر است برای یکبار هم که شده، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را بخوانند تا بدانند که در اصل 107 این قانون، بررسی و مشورت درباره "همه فقهای واجد شرایط" برای تعیین یکی از آنها، از وظایف مجلس خبرگان است.

از این رو، آنچه هاشمی گفته، صرفاً تبیین مجدد یکی از اصول قانون اساسی بوده است و لا غیر و لذا آنچه موجب شگفتی است، شگفتی برخی رسانه ها و سیاسیون از اظهارات هاشمی است.

2ـ بر اساس اطلاعات کاملاً موثق و معتبر، مقام معظم رهبری در سلامت کامل هستند. طبیعی است که ایشان هم همانند سایر افراد به عنوان یک انسان ممکن است در مواردی به بیماری هایی مبتلا شوند (همانند چندی پیش که دچار سرما خوردگی شده بودند) .
هر چند این قبیل مسایل برای هر فردی، یک امر متعارف و کاملاً عادی است، ولی دشمنان ایران با علم به اینکه رهبر انقلاب را از ستون های پایداری نظام هستند، همواره می کوشند از کاه، کوه بسازند و یک سرماخوردگی ساده را تا مرز فوت نیز پیش ببرند.

با همه این اوصاف به حکم «کل نفس ذائقه الموت»، « و کل من علیها فان»، هیچ نفسی، زندگی ابدی نخواهد داشت و رهبر انقلاب نیز از این قاعده لا یتغیر الهی مستثنی نیستند.
از این رو، آیا هاشمی سخن بیراه ای گفته است که مجلس خبرگان، باید به بررسی گزینه های جایگزین بپردازد؟

به نظر می رسد، اگر مجلس خبرگان می خواهد به وظیفه خود در این باب عمل کند، مناسب تر آن است  هم اکنون که رهبر انقلاب در سلامت کامل هستند و هیچ خلائی در این باره وجود ندارد، کار خود را آغاز کند.

بررسی و مشورت درباره فقهای دارای شرایط، در فضای آرام فعلی که شخص رهبری نیز حضور دارند و دغدغه های ناشی از فقدان رهبر و مسایلی مثل لزوم تسریع در تصمیم گیری وجود ندارد، قطعاً  می تواند پشتوانه محکم تری را برای نهاد رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم آورد.

همانطور که هاشمی رفسنجانی نیز تصریح کرده است، آیت الله خامنه ای بهترین گزینه برای رهبری نظام بوده اند و هستند. ایشان نه تنها توسط مجلس خبرگان انتخاب شدند بلکه در دو دوره ریاست جمهوری نیز با آرای بسیار بالایی، از مردم رای اعتماد گرفته اند.

تحلیلگران منصف - حتی ناظران خارج از نظام- اذعان دارند که اگر فرد دیگری که سوابق، تجربیات و محبوبیت آیت الله خامنه ای را نداشت، به عنوان رهبر انتخاب می شد، کشور در عبور از گذرگاه های سخت دوران بعد از امام راحل (ره) دچار چالش های بنیادین می شد.

بر این اساس، وقتی فردی مثل هاشمی - که از نزدیکان رهبر به شمار می رود - سخن از تعیین جانشین رهبری به میان می آورد معنایش نفی رهبر کنونی نظام نیست بلکه معنایش این است که مجلس خبرگان با تحرک امروزی اش، مانع از بروز مشکلات بعدی شود.
به عنوان مثال، اگر خدای نا کرده، بر اثر یک حادثه، اتفاقی برای رهبر رخ دهد، آیا در آن شرایط بحرانی گردهم جمع شدن خبرگان کار سازتر خواهد بود یا هم اکنون که فراغت بال حاصل است؟

3 ـ مقام معظم رهبری، شخصیتی مورد وثوق هستند و لذا چنانچه پروسه بررسی فقهای دارای شرایط، در شرایط کنونی انجام گیرد و شخص یا اشخاص مورد نظر، به تایید رهبری برسند، پشتوانه قابل اتکاتری برای رهبری آینده موجود خواهد بود.

4ـ کسانی که به استناد ماجری آیت الله منتظری، تعیین جانشین برای رهبر را خسارت بار می شمارند، به این پرسش پاسخ دهند که آیا خسارت بار بودن ریاست جمهوری بنی صدر، باعث شد تا اصل ریاست جمهوری در کشور زیر سوال برود و نهاد ریاست جمهوری از سیستم حکومتی ایران حذف شود؟
وانگهی، هاشمی رفسنجانی، از تعیین قائم مقام رهبری سخن نگفته است بلکه خواستار رصد افراد دارای شرایط و امتحان پس داده ، مطابق شرایط روز شده است تا به هنگام ضرورت ـ که آن روز دور باد ـ خبرگان رهبری با مطالعه قبلی و شناخت کافی و در اسرع وقت نسبت به تعیین رهبر، اقدام کنند.

5- ... ونکته پایانی آن که کسانی که می خواهند القا کنند بین رهبری و هاشمی ، اختلاف نظر است ، نه رهبری را شناخته اند و نه هاشمی را . بنابر این به آنها توصیه می شود مروری بر تاریخ انقلاب ، مبارزات این دو شخصیت بزرگ علیه رژیم شاه و دوستی ها وهمکاری های نزدیک آنها در اداره کشور و نیز تاییدات آنها نسبت به یکدیگر داشته باشند تا بتوانند در مسیر درست قضاوت کنند و الا در دام تحلیل های کسانی خواهند افتاد که نه رهبری را قبول دارند ، نه هاشمی را و نه اساسا جمهوری اسلامی را. 

 تاريخ : | | نویسنده : travianstar |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.